O NÁS      NOVINKY      NAŠE KAVALÍRKY      ODCHOVY      ŠTĚŇÁTKA      FOTOGALERIE      KONTAKT      
NÁVŠTĚVNOST
TOPlist

Satinka

BonginkaVÍTEJTE

Jsme malá chovatelská stanice vlastnící momentálně čtyři kavalíří holčičky - Jodie Princess Terako, Mongine Black Silk Terako, Orrine Terako a Unique Wendy Terako. Bydlíme v řadovém domku na okraji Brna. Za domkem je nevelká zahrádka převážně zatravněná, což pejskům stačí na to, aby se proběhli a mohli se za pěkného počasí vyhřívat na sluníčku nebo si naopak chladit bříško na dlažbě za horkých letních dnů.

Vzhledem k tomu, že severní část Brna je obklopená lesy, které jsou v podstatě na dosah, můžeme si dovolit několikrát do týdne krásnou procházku. Když je pěkně, trávíme víkendy na chatě, která je těsně u rybníka, takže naše kavalírky jsou výborní plavci. Protože jsou holky relativně poslušné, mohou běhat na volno a vyřádit se do sytosti.

Naše fenky mají za svůj život maximálně tři vrhy a štěňátka má vždy jen jedna z nich. Ostatní dělají tetičky. To nám umožňuje věnovat všem maximální péči a štěňátek si náležitě užít. Někteří páníčci našich štěňátek jsou našimi dobrými přáteli. Vyrážíme společně na výstavy nebo na procházky.HISTORIE

Našim prvním kavalírkem byla nakonec třináctiletá veteránka Ketty, kterou jsme si přivezli v roce 1993 od paní Severové.
Z black-and-tan drobečka vyrostla drobná, ale temperamentní fenka. Po dvou letech měla svá první štěňátka, která nás okouzlila natolik, že jsme si rubínovou fenečku Arlettku nechali. Zpočátku to vypadalo, že se do svého velkého kožíšku vejde dvakrát, ale pak se vytáhla, Ketynku přerostla a brzy ji i snadno předběhla při vzájemných hrách. Arlettku narozdíl od Kettynky výstavy nikdy nebavily a nejradši byla vždy v lese, nebo u vody. Když jí byly dva roky, stala se taky maminkou a Kettynka babičkou. Postupně jsme měli štěňátka několikrát. A pak nám začaly holky pomalu stárnout. Uvědomili jsme si, že nám chybí štěněčí hravost a dovádění a tak jsme si v roce 2000 pořídili malé black-and-taní štěňátko od paní doktorky Skoumalové, kterému říkáme Bongi. Štěněčí energie a hry naši smečku omladily.

Zatímco Kettynka jako starší dáma důstojně pohlížela na Bonginčino dovádění, Arlettka si s Bonginkou hrála a učila ji všechno jako starší sestra. A tak byly holky tři až do dubna 2005. Bongi vyrostla a 11. dubna se jí narodily štěňátka. Vrh "G" se velmi vydařil a smečku omladila ruby fenečka Gerenika Terako.

Štěňátko se velmi rychle učilo od starších, ale bohužel Arrletka jí nedělala tetičku dlouho. Začátkem července se stav jejího srdíčka zhoršil a 20.7.2005 umřela. Její máma Kettynka, úspěšná veteránka, dělala malé Gereničce tolerantní babičku.Dožila se v dobré kondici 13 let a svou dceru Arlettku přežila o celý rok. To Bongi byla náladovější, občas se dala strhnout ke hře, jindy dala zavrčením najevo, že chce mít klid a žádné hrátky nebudou.

O rok později měla Bonginka další štěňátka, dvě ruby holčičky. V půl roce nám majitelé jednu z nich vrátili, a tak nám do smečky přibyla hodná a mazlivá Winnynka. A tak jsme měli zase fenky tři. Bonginka už zvážněla a držela se trochu stranou, zatímco její dcery si spolu hraly a dováděly.

Na jaře 2008 se konečně podařilo uskutečnit můj sen, dovézt si štěňátko ze zahraničí. Přicestovala k nám BT fenečka Aneridee Super Sateen z finské chovatelské stanice paní Kauppi. Satin byla velmi chytré a učenlivé štěňátko a bylo úžasné pozorovat, jak všechno potřebné od starších fenek odkoukala. Po svých předcích zdědila úžasnou postavičku a povahu. Její schopnost předvádět se ve výstavním kruhu je ukázková a přezdívky „vtěrka“ a „přítula“ mluví za vše.

V září 2008 po příjezdu z chaty začala být Bonginka smutná. Při celkovém vyšetření byl objeven zánět ledvin. Mnohatýdenní léčba antibiotiky se zdála být úspěšná a Bonginka opět okřála. Ale o Vánocích se nemoc vrátila; Bonginka nás opustila 18.ledna 2009. Moc nás to zaskočilo a snad proto máme pocit, že se nám Bongi vrátila v malé Jodie Princess, která se narodila Bonginčině dceři Winny v červenci 2009.

Smečka zůstala čtyřčlenná do léta roku 2012, kdy se Satince narodil vrh „M“. Po delším váhání jsem se rozhodla, že roztomilá BT holčička Mongi zůstane doma s maminkou. Monginka byla klidné a rozumné štěňátko a velmi rychle se od ostatních naučila vše potřebné. S maminkou má velmi něžný vztah. Satinka se s ní stále mazlí, jako se svým miminkem a Mongi jí to oplácí.

Leden 2022

Monginka dospěla a měla tři vrhy štěňátek - O, R a T (viz odchovy). Hned z jejího prvního vrhu jsme si nechali rubínku Orrinku. Stejně jako její maminka byla jak úspěšná na výstavách, tak nám dala krásná štěňátka. Její děti jsou všechny v barvě ruby. S většinou jejich páníčků jsme nyní v kontaktu na Facebbooku. Samozřejmě i po Orrince zůstala doma holčička. Doslova si nás vybrala. Byla od počátku velmi mazlivá, na klíně jsem ji měla ze všech sourozenců vždy první, a i máma Orri si s ní hrála nejčastěji. Je z vrhu "U", Unique Wendy Terako , ale pro nás je to Vendulka.

© 2022 Terako, majitel MVDr. Irena Kociánová